Kottayamad

lorem ipsum
dolor sit

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Knanaya History

The Knanaya Community traces its origin back to a Jewish-Christian immigrant community. They migrated from Southern Mesopotamia to the Malabar ( present Kerala ) Coast of Cranganore ( Kodungalloor ) in AD 345 under the leadership of an enterprising merchant Thomas of Cana ( Knai Thomman ). This migration is considered as a turning point in the history of St Thomas Christians of Malabar.  The original community consisted of about 400 persons belonging to 72 families of seven clans.

His Holiness Pope Francis

Head & Father of the Holy Catholic Chruch

Major Archbishop of Syro-Malabar Church

Mar Raphael Thattil was born to Ouseph and Thresia on 21 April 1956 and was baptized on 30 April 1956 in Thrissur. Lazar (late), Thomas, Baby (late) Francis, Sosannam, Joy and John, are his brothers and sisters. After his primary education at St. Thomas College HS, Thrissur, he joined St. Mary’s Minor Seminary, Thope on 04 July 1971. He completed his study of Philosophy and Theology in St. Thomas Apostolic Seminary Kottayam

His Grace Mar Raphael Thattil

Major Archbishop of Syro Malabar Church

Major Archbishop of Syro-Malabar Church

His Grace Mar Raphael Thattil

Major Archbishop of Syro Malabar Church

Mar Raphael Thattil was born to Ouseph and Thresia on 21 April 1956 and was baptized on 30 April 1956 in Thrissur. Lazar (late), Thomas, Baby (late) Francis, Sosannam, Joy and John, are his brothers and sisters. After his primary education at St. Thomas College HS, Thrissur, he joined St. Mary’s Minor Seminary, Thope on 04 July 1971. He completed his study of Philosophy and Theology in St. Thomas Apostolic Seminary Kottayam

MAR MATHEW MOOLAKKATT

Metropolitan Archbishop of Kottayam

He was born on February 27,1953 at Uzhavoor in Kottayam District. He was ordained priest on the 27th December, 1978. He has B.Sc., B. Ed., M.A. in Sociology and doctorate in Canon Law. In 1994 he joined the Vallombrosan Benedictine Monastery and made the Final Profession on December 5, 1998.

MAR JOSEPH PANDARASSERIL

Auxiliary Bishop of Kottayam

He was born on April 18, 1961 at Ettumanoor, Kottayam. He completed his philosophical and theological studies at St. Joseph’s Pontifical Seminary, Mangalore and was ordained a priest on December 28, 1987. He studied Canon Law at Santa Croce University in Rome and took Licentiate Degree in 1995.

GHEEVARGHESE MAR APHREM

Auxiliary Bishop of Kottayam

Fr. George Kurisummoottil was born on August 8, 1961 at Kattode, Thiruvalla, in the Archeparchy of Kottayam. He studied in St. Stanislaus Minor Seminary, Kottayam (1977-80) and St. Joseph’s Interdiocesan Seminary, Mangalore (1980-87). He was ordained priest on 27.12.1987 for the Archdiocese of Kottayam. He served in the following ministries: Vice-Rector, Minor Seminary, Kottayam (1988);

Mar Mathew Makil

Mathew Makil was born on 27th march 1851 at Manjoor in Kottayam District. He was appointed Vicar General for the Southists in the Vicariate of Kottayam in 1889. When the Vicariate Apostolic of Kottayam and Trichur were re-organized into Trichur, Ernakulam and Changanassery in 1896, hewas nominated Titular Bishop of Trallus and appointed Vicar Apostolic of Changanassery. In 1911, a new Vicariate Apostolic of Kottayam was constituted exclusively for the Knanaya Catholics and Mar Mathew Makil was transferred to Kottayam as Vicar Apostolic. He died at Kottayam on 26th Jan 1914 and on 26 Jan 2009 Declared as Servant of God.

Fr. Thomas Poothathil

With immense joy, we extend our profound gratitude to the Almighty God for having elevated Rev. Fr. Thomas Poothathil, an eparchial priest of the Archeparchy of Kottayam, Kerala, India, as the Servant of God on January 26, 2009. Turning the pages of history, we recall the selfless service of Rev. Fr Thomas as the founder of the first asylum in the history of the Kerala Church and also as the founder of St. Joseph’s Congregation. The commitment and conviction in the person of Jesus made his vision creative and constructive. The source of his energy and vigor always rested upon the compassionate heart of Jesus.

Mar Mathew Makil

Mathew Makil was born on 27th march 1851 at Manjoor in Kottayam District. He was appointed Vicar General for the Southists in the Vicariate of Kottayam in 1889. When the Vicariate Apostolic of Kottayam and Trichur were re-organized into Trichur, Ernakulam and Changanassery in 1896, hewas nominated Titular Bishop of Trallus and appointed Vicar Apostolic of Changanassery. In 1911, a new Vicariate Apostolic of Kottayam was constituted exclusively for the Knanaya Catholics and Mar Mathew Makil was transferred to Kottayam as Vicar Apostolic. He died at Kottayam on 26th Jan 1914 and on 26 Jan 2009 Declared as Servant of God.

Fr. Thomas Poothathil

With immense joy, we extend our profound gratitude to the Almighty God for having elevated Rev. Fr. Thomas Poothathil, an eparchial priest of the Archeparchy of Kottayam, Kerala, India, as the Servant of God on January 26, 2009. Turning the pages of history, we recall the selfless service of Rev. Fr Thomas as the founder of the first asylum in the history of the Kerala Church and also as the founder of St. Joseph’s Congregation. The commitment and conviction in the person of Jesus made his vision creative and constructive. The source of his energy and vigor always rested upon the compassionate heart of Jesus.

MAR MATHEW MOOLAKKA, OSB

Metropolitan Archbishop of Kottayam

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Inauguration of Charitable Initiatives

On the occasion of the Silver Jubilee of Metropolitan Consecration, Mar Andrews Thazhath inaugurated the various sub-committee activities of the Kottayam Archdiocese on the occasion of the Episcopal Jubilee.

Foranes

14

Churches

153

Institutions

307

Latest Updates

News & Events in the Archeparchy

What is the significance…

The practice of endogamy, or marrying…

Speech By Her Excellency…

Ladies And Gentlemen, I Am Happy…

KCYL Youth Day Celebration

The Archdiocesan youth day celebration of…

Permanent synod members meet Pope Francis
Members of the permanent synod of Syro- Malabar church led by Major Archbishop Raphael Thattil meet Pope Francis at the Vatican
Inauguration of Charitable Initiatives
Mar Andrews Thazhath inaugurated the various sub-committee activities of the Kottayam Archdiocese
Archbishop Mar Mathew Moolakatt Silver Jubilee Celebrations
A thanksgiving was offered at the Christ the King Metropolitan Cathedral, Kottayam
Eparchial Assembly 2023 Report
The main practical instructions have been published
Missionary work God’s call and responsibility: Mar Mathew Moolakkat
CML Inauguration and Vice Directors’ meeting were held at Neendoor on 17th July
KCYL Youth Day Celebration
The Youth Day celebration and Chanthamcharth competition were held at Karimkunnam
Previous slide
Next slide

Catechism Commission

Youth Commission

Media Commission

Our Parton

Jesus exhibits to the world His Sacred Heart as the symbol of God’s infinite love – the symbol of His own generous self-sacrificing love for men.

Jesus shows His Divine Heart as a furnace whose burning rays of love are able to reanimate faith and rekindle love in hearts grown cold and ungrateful.

Knanaya Pravasi
Help Desk

Our Magazine

Latest Videos From Our Channel